Zelené investičné príležitosti - megatrend roka 2020 ?

Added: 4.4.2020 14:34:47 Views count: 1237

04 April 2020

Aj corona vírus inšpiruje k zamysleniu - Zelené energie prinášajú sľubné investičné príležitosti pre záujemcov o zelenú tému ...

Zelené investičné príležitosti - megatrend roka 2020 ?

V poslednej dobe sme stále viac konfrontovaní s problematikou klimatických zmien, globálneho otepľovania a udržateľnosti. Do popredia sa tak dostáva spoločenská požiadavka na znižovanie podielu skleníkových plynov v ovzduší a to najmä využívaním obnoviteľných zdrojov energie, tzv. zelenej energie. A to môže byť mimoriadne zaujímavé z pohľadu potencionálneho individuálneho investora.

Väčšina ľudí si pod zelenou energiou predstaví veterné turbíny, alebo solárne panely, vyrábajúce elektrinu z vetra a slnka. Niet sa čomu čudovať, veď Východná a Stredná Európa zaznamenala od roku 2009 významný rozvoj v solárnom priemysle. Česká republika a Slovensko boli medzi prvými krajinami, ktoré realizovali masívnu výstavbu pozemných solárnych elektrární. Od tej doby sa však celý sektor zelených energií dramaticky posunul dopredu, aby mohol bojovať proti klimatickým zmenám. My už teraz vieme, že

Elektrické vozidlá

"tento sektor bude oveľa komplexnejší, ako sa zdá."

 

 

V už uvedených technológiách sa všeobecne jedná o nestabilné zdroje, vo veľkej miere závislé od poveternostných podmienok a dokonca v krajných prípadoch vyrábajúce elektrinu v čase neexistujúceho dopytu a naopak. Ich integrácia z dôvodu stability elektrickej siete vyžaduje uskladnenie vyrobenej energie napríklad v batériových úložiskách, ktoré riadi umelá inteligencia. Do tejto oblasti navyše veľmi výrazne zasahujú elektromobily a infraštruktúra ich nabíjacích staníc. Zároveň sa ukazuje, že tradičný model centrálnej výroby elektrickej energie je neefektívny a posúva sa stále viac k decentrálnej výrobe elektrickej energie a dokonca k jej spotrebe v mieste výroby. Koncový užívateľ, napríklad domácnosť, ktorý bol ešte donedávna vnímaný ako odberateľ, sa tak zároveň ocitá v pozícii výrobcu.

"Najnovším trendom sú takzvané virtuálne elektrárne,"

čo je skupina niekoľkých domácností, ktorá môže napríkladInvestície do obnoviteľných zdrojov poskytnúť prebytočnú elektrickú energiu do distribučnej siete, alebo iným domácnostiam. Popri týchto, dnes už známejších, sa rozvíjajú aj ďalšie veľmi ambiciózne technológie, využívajúce napríklad geotermálne a odpadové teplo, biomasu, alebo dokonca morské prúdy. Aj ich cieľom je ponúknuť nepretržitý zdroj zelenej energie a nahradiť tak fosílne palivá.

Podľa mnohých odborníkov tak svet stojí pred neodvrátiteľnou fundamentálnou zmenou v prístupe k riešeniu krízy z pohľadu klimatických zmien. Sektor dnes generuje dlhý zoznam účastníkov s jedinečnými výrobkami alebo technológiami, ktorí sa ocitli v pretekoch udržateľnosti a nízkouhlíkovej budúcnosti. A každý z nich očakáva, že určitým podielom prispeje do budúceho energetického mixu. Zdá sa však, že jednoduchá odpoveď na otázku, ako bude vyzerať budúci trh s energiami, zatiaľ neexistuje.

Investície do obnoviteľných zdrojov

Čo môžeme ale s istotou povedať je, že zelené energie prinášajú zaujímavú investičnú príležitosť do technológií s revolučným potenciálom - od verejne obchodovaných spoločností, či už startupov, až po tých dlhodobo zabehnutých na trhu. Tí všetci by mohli v nasledujúcich rokoch zabezpečiť zaujímavé zhodnotenie kapitálu.

Za pozornosť určite stojí nedávne vyhlásenie jedného z najväčších investičných fondov na svete, ktorý sa rozhodol prehodnotiť portfólio a zamerať sa na zelené energie ako nový investičný megatrend. Možno tiež predpokladať, že po pandémii koronavírusu začnú vlády zachraňovať ekonomiku práve zvýšenou podporou inovatívnych zelených technológií.

Zelené energiePráve preto, slovenská spoločnosť EREVITA sa zameriava na zelené energie, s ambíciou stať sa priekopníkom v oblasti identifikovania zaujímavých investičných príležitostí v sektore. Popri tom nadviazala spoluprácu s dánskou investičnou bankou Saxo Bank, popredným fintech špecialistom poskytujúcim multi-asset nástroje. Využitím platforiem Saxo Bank, nástrojov a bezkonkurenčného prístupu ku globálnym akciám, EREVITA poskytuje potenciálnym investorom kľúčové informácie o priekopníckych akciových spoločnostiach v tomto odvetví.

Autor článku: ing. Ľubomír Šlauka, konzultant v EREVITA s.r.o.

Ak rozmýšľate o obchodovaní s akciami firiem, tu si môžete vyskúšať bezplatný Demo účet v Saxo Bank. Stránka je lokalizovaná vo viacerých jazykoch, vrátane slovenského.

Ak ste rozhodnutý/á otvoriť si osobný účet, alebo firemný účet, dovoľte nám odporučiť vás ako nového klienta. My môžeme získať štandardnú províziu a vy odpovede na vaše otázky a pomoc

Discussion

(0 comments)

Privacy preferences
We use cookies to enhance your visit of this website, analyze its performance and collect data about its usage. We may use third-party tools and services to do so and collected data may get transmitted to partners in the EU, USA or other countries. By clicking on 'Accept all cookies' you declare your consent with this processing. You may find detailed information or adjust your preferences below.

Privacy declaration

Show details